تحلیل اخبار » تیتر اصلی » حوزه شهری » یادداشتهای سردبیر
کد خبر : 1962
شنبه - ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
پس از گذشت حدود سه ماه از تخریب مسجد تاریخی هفت درب

پاسخ تلگرافی دستگاه قضا

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی امروز بعد گذشت ۷۶ روز از تخریب «مسجد هفت در» گفت: تمامی اقدامات قانونی لازم از جمله معاینه و تحقیق محلی توسط مقام قضایی در مورد این پرونده به انجام رسیده و در آینده‌ای نزدیک شاهد صدور قرار قانونی دادسرا در این زمینه خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، ۷۶ روز قبل یعنی دقیقا دوشنبه ۲۱ مهرماه سال جاری بود که خبر تخریب مسجد «هفت در» فضای رسانه‌ای مشهد را شوک زده کرد و اتفاقات بعدی را رقم زد، این گزارش ابتدا به مرور اتفاقات متعاقب تخریب مسجد «هفت در» می‌پردازد و در ادامه موضوع را از دستگاه قضایی پیگیری می‌کند.

توضیحات اداره کل اوقاف خراسان رضوی درباره فریب شهرداری ثامن

مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی آن روز در واکنش به این تخریب گفت: در رابطه با مسجد «هفت در» یک توافقنامه اولیه‌ای حسب گزارش شهردار منطقه ثامن تنظیم شد و از سوی وی اعلام شد مسجد در طرح است و هیچ امکانی برای بقای آن نیست و طبق طرح باید تخریب بشود و بر همین اساس آن توافقنامه اولیه تنظیم شد.

حجت الاسلام محمد احمدزاده ادامه داد: همزمان با این ماجرا، نامه‌ای از سوی مشاور طرح به اداره کل اوقاف و امور خیریه استان واصل شد که در آن اعلام شده بود مسجد مذکور قابلیت تثبیت دارد و هیچ ضرورتی برای تخریب آن وجود ندارد، بلافاصله ما هم به صورت شفاهی موضوع را به مسئولان شهرداری مشهد اعلام کردیم و گفتیم مبنی بر اینکه مشاور طرح این نامه را زده است، از نظر ما مسجد قابلیت تبدیل به احسن ندارد و باید حفظ شود.

وی آن روز از پیگیری حقوقی ماجرا خبر داد و گفت: انتظار ما این است افرادی که این اقدام را صورت داده‌اند در اسرع وقت این موضوع را جبران کنند و مسجد به حالت اولیه برگردد.

همان روز نماینده مردم مشهد و کلات هم نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: شهردار منطقه ثامن به دلیل هتک حرمت به مسجد و سرپیچی از قانون باید مجازات شود.

وی از تخریب مسجد «هفت در» به‌عنوان عملی مجرمانه یاد کرد و ادامه داد: حتما باید با شهردار منطقه ثامن برخورد جدی صورت بگیرد و اشد مجازات برای این عمل خلاف شرع و قانون اعمال شود، این عمل هتک حرمت به مسجد است.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر متذکر شد: این اقدام غیرقانونی را امروز به رئیس دادگستری خراسان رضوی و دادستان مرکز استان اعلام کرده و از آن‌ها تقاضای پیگیری جدی قضایی این موضوع را دارم.

طی مراحل قانونی رسیدگی به موضوع تخریب مسجد «هفت در»

حجت الاسلام صالح، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی و سرپرست ناحیه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره آخرین تصمیم دستگاه قضایی برای ماجرای تخریب مسجد «هفت در» گفت: تمامی اقدامات قانونی لازم از جمله معاینه و تحقیق محلی توسط مقام محترم قضایی در مورد این پرونده به انجام رسیده و در آینده‌ای نزدیک شاهد صدور قرار قانونی دادسرا در این زمینه خواهیم بود.

این اقدامات اگرچه شایسته تقدیر است اما به‌نظر می‌رسد تناسبی با دستور ویژه دادستان درباره این پرونده مهم ندارد و پیگیری این موضوع به‌عنوان یکی از مصادیق حقوق عامه، همت بلندتر و جسارت بیشتری را می‌طلبد.

در یک جمله خلاصه بنویسم: نمایش رسانه ای برای جلب توجه!
برخورد پرسر و صدا و جنجالی نماینده مجلس در پی تخریب مسجد تاریخی هفت درب تنها بازی رسانه ای بود که برای دیده شدن صورت گرفت وگرنه این موضوع و حواشی و مدارک، آنقدر گویا و شفاف است که نیازی به این همه زمان تلف شده ندارد.
علم وامصیبتایی که برداشته شد و بعد از سوء استفاده رسانه ای به گوشه ای پرتاب شد، کجاست مدعی العمومی که واقعا برای مردم به میدان بیاید نه برای مقاصد سیاسی!
آثار تاریخی یک شهر، ریشه و هویت آن است چه برسد به بنایی که خانه خداست و حفظ حرمت آن واجب شرعی! چرا هیچکس برخوردی مطابق شرع و قانون با متخلفان انجام نمی دهد، پشت این همه سکوت و فراموشی چه جریانی است خدا می داند و بس!

منبع: خبرگزاری فارس

تحلیل:وجیهه هوشیارفر_سردبیر پایگاه خبری تخصصی افق اندیشان مشهد