رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی افق اندیشان مشهد


  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
  • الأحد ۲۱ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 12 July
  • یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
  • کد خبر : 682
  • چاپ خبر : کدام نماینده ایرانی تر است ؟
بحث های بین دو نماینده مجلس

کدام نماینده ایرانی تر است ؟

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام، باخرز و صالح اباد در مجلس شورای اسلامی چندی قبل ادعا کرد جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اصالتا افغانی است.

تنها وجه اشتراک  این دو نماینده دارا بودن مدرک تحصیلی در رشته حقوق می باشد اما یکی اصلاح طلب است و آن یکی اصولگرا، یکی شیعه و آن یکی سنی، یکی موافق حسن روحانی و آن یکی مخالف !

رحیمی نماینده اصلاح طلب مجلس در سخنانی خطاب به کریمی قدوسی گفت : چه کسی به ایشان شناسنامه ایرانی داده است ؟ اجداد ایشان از افغانستان به ایران حمله کرده اند، و این ما بودیم که از ایران دفاع کردیم چرا وقتی به تربت جام رفتید به مردم گفتید نماینده شما انقلابی نیست و نامه جمع کنید تا رد صلاحیت شود.

کریمی قدوسی نماینده اصولگرا مجلس نیز در پاسخ به رحیمی گفت: اگر سندی دارید مبنی بر اینکه اجداد بنده ولو هفت جد قبل من افغانی هستند در صداسیما پخش کنید و اگر نه از دولت افغانستان میخواهم اگر سندی دارند نشان دهد، تمام این سخنان به این دلیل است که میگویند بنده گفته ام اقای رئیس جمهور دو تابعیتی می باشند در حالی که هیچ وقت این حرف را مطرح نکرده ام. هر چند که کریمی قدوسی در صحن علنی مجلس موضوع دو تابعیتی بودن رئیس جمهور ایران را رد کرد اما در فهرستی که از دو تابعیتی ها منتشر کرده است نام حسن روحانی نیز مشاهده می شود.

رحیمی در مصاحبه ای مجددا به کریمی اعلام کرد: مگر ایشان چه کاره هستید که به رئیس جمهور، وزیر و نماینده مجلس توهین میکنند مگر ایشان از بنده نماینده تر است یا جایگاهش از من بالا تر است ؟
این سخنان رحیمی باز هم  از طرف کریمی بی جواب نماند و نماینده مردم مشهد ضمن بیان اینکه در شرایط حساس کنونی باید وظیفه خود را انجام دهد ادامه داد: به اقای رحیمی گفته اند اگر برای مجلس یازدهم رد صلاحیت شدید شما را سفیر ایران در کابل خواهیم کرد اما باید به شما بگویم نه عدسی مجلس را میخورید نه گندم کابل را !

البته اقای قدوسی در سخنانی دیگر اعلام کردند عموی ایشان در سالیان گذشته به افغانستان مهاجرین کرده است و در آنجا کاسبی راه انداخته و سپس ازدواج کرده است که بعد گذشت چند سال و درگذشت وی فرزندانش همراه با مهاجرت افغان ها در سال های ابندایی انقلاب به ایران امادند و با کمک پدر بنده و انجام ازمایش دی ان ای تابعیت ایرانی گرفته اند.

جدال این دو نماینده زمانی جالب تر شد که سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه گفت کریمی قدوسی ایرانی است اما در ایرانی الاصل بودن وی بحث وجود دارد!
سید حسین نقوی حسینی در مورد مباحث مطرح شده افزود: در اینکه اقای کریمی قدوسی ایرانی است و شناسنامه ایرانی دارد شکی نیست اما در اینکه ایشان ایرانی الاصل باشند بحث وجود دارد و اگر ایشان برای ریاست جمهوری کاندید شوند حتما رد صلاحیت میشوند.

تمام این جدال ها در حالی مطرح می شود که اقای رحیمی رئیس دانشگاه آزاد واحد افغانستان بوده و آقای کریمی هم به گفته خود، عمو زاده هایی دارد که در کابل متولد شده اند، پس قطعا نه این دو نماینده و نه هیچ کسی اجازه این را ندارد که توهین قومیتی کنند و از هم نوعان خود با حالت ناشایستی سخن بگوید.
اینکه نماینده مردم مشهد در شهر تربت جام نماینده این شهر  را غیر انقلابی خطاب کند و نماینده تربت جام هم در مجلس کریمی را افغانی خطاب کند کار شایسته ای برای نمایندگان مردم ایران آن هم در پارلمان رسمی جمهوری اسلامی ایران نیست البته ما از این دست اتفاقات در مجلس شورای اسلامی کم نداریم و معمولا عادت داریم بعد از مدتی در مجلس کار های نایشاست از نمایندگان ببینیم! مشخص نیست این نوع رفتار از نظارت کم شورای نگهبان برای تایید صلاحیت است یا انتخاب اشتباه مردم ؟ هیات نظارت بر رفتار نمایندگان هم مثل همیشه سکوت می کند و بی اخلاقی های نمایندگان را فقط و فقط تماشا می کند، فرقی هم ندارد سلفی با خانم خارجی باشد یا توهین به مردم در اداره گمرک! امسال در حالی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار می شود که یکی از پر حاشیه ترین ادوار مجلس را پشت سر گذاشته ایم و باید منتظر بود و دید استقبال مردم از این انتخابات و نتیجه آن چه خواهد شد.

محمدرضا زارع برزشی سردبیر پایگاه خبری تحلیلی افق اندیشان مشهد

اخبار مرتبطآخرین نظرات