رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی افق اندیشان مشهد


  • پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۲ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 29 October
  • پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
  • کد خبر : 701
  • چاپ خبر : شمارش معکوس برای مجلس یازدهم
با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی

شمارش معکوس برای مجلس یازدهم

دوم اسفند ماه امسال یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خوهد شد و کاندیدهای مجلس در سراسر کشور برای کسب ۲۹۰ کرسی بهارستان به رقابت خواهند پرداخت.

مجلس شورای اسلامی نهاد نظارتی و تصویب کننده قانون می باشد که امسال نیز علیرغم برخی تلاش ها نه به صورت استانی خواهد بود و نه به صورت الکترونیکی ! خراسان رضوی نیز در این انتخابات دارای ۱۸ سهمیه است که ۵ عضو آن از مشهد خواهند بود اعضایی که در این سالها معمولا در لیست اصولگرا قرار داشتند.
مردمی که هر بار حضور در انتخابات را مهر تاییدی بر نظام جمهوری اسلامی می دانستند و با حضور حداکثری رای بلی به انقلاب اسلامی می دانند شاید امسال خسته تر از قبل و نا امید تر وعده نامزد های مجلس باشند و این تهدیدی بر انتخابات مجلس است، تهدیدی که مشکل آن نه دولت ایران است نه دولت امریکا ! دلیل این نا میدی فقط بد عهدی ها و فراموش کردن قول و قرار نمایندگان با مردم است، قول هایی که در زمان تبلیغات انتخاباتی مانند باران در شمال میبارد اما بعد از انتخابات عمل به آنها همانند آب در کویر نایاب می شود.
مردم ایران در دهمین دوره از انتخابات مجلس مشارکت ۶۲ درصدی و در دوره نهم با مشارکت ۶۵ درصدی نمایندگان خود را انتخاب کردند، نمایندگانی که تماما یا در لیست اصلاحات بودند یا در لیست اصولگرایان! لیست های که همیشه مبنای آن سیاسی بودن افراد بوده است ونه تخصص آنها! لیست هایی که فقط به فکر برنده شدن انتخابات هستند و هیچ اهمیتی به وعده های افراد ندارند تا نتیجه اش بشود عملکرد ضعیف همراه با قول های پوچ!
مشهد هم از این قاعده مستثنی نیست و طی چند دوره متوالی این اصولگرایان بوده اند که سنگر مجلس را بدست اوردند و آن را تا همین امروز حفظ کرده اند اما عملکرد نه چندان مناسب نمایندگان مشهد در مجلس از طرفی و پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات شورای شهر مشهد از طرف دیگر جذابیت این انتخابات را بیشتر خواهد کرد البته اگر مرم این بار مشارکت کنند.
هرچند که اصولگرایان در مجلس کار جدید برای ارائه ندارند اما اصلاح طلبان شورای شهر نیز در این دو سال انواع حاشیه ها را اعم از بازداشت و مدرک جعلی گرفته تا افزایش قیمت حمل و نقل و بد قولی های مختلف داشته اند تا مردم شاید چندان دل خوشی از این لیست هم ندارد! برآیند هر دو لیست عمل نکردند به وعده و نا امید کردن مردم از حضور در انتخابات بود که شاید راه حل آن را بتوان از سخنرانی مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان یافت.
دومین شهر بزرگ ایران همیشه درگیر لیست های مختلف و جو سیاسی بوده است که نتیجه ان عدم همدلی مسئولین و تلاش ها فقط برای بدست اوردن قدرت بوده است نه خدمت به مردم! مردمی که این بار اگر صلاح را بر رای دادن بدانند باید ارای خود را بر مبنا تخصص بدهند ونه لیست ها!
چرا نتوانیم در ۵ سهمیه مجلس خود هم از ظرفیت اصلاح طلب استفاده کنیم و هم اصولگرا! اگر فرد متخصصی در هیچ کدام از جناحین نبود نمیتواند در مجلس حضور داشته باشد ؟ معیار انتخاب مردم بر چه اساسی خواهد بود ؟ جوان خواهد بود یا مسن ؟ متخصص و متعهد یا سیاسی و جناحی ؟ تا کنون مجلس در اختیار چه حزب و چه نوع مدیرانی بوده است ؟ نتیجه حضور این افراد چه بوده است ؟
پاسخ این سوالات قطعا کلید پیروزی در انتخابات امسال خواهد بود، انتخاباتی که یا کم رونق تر از قبل خواهد بود یا رقابت و حساسیتش به بالاترین حد ممکن می رسد.

محمدرضا زارع برزشی – سردبیر پایگاه خبری تحلیلی افق اندیشان مشهد

اخبار مرتبطآخرین نظرات