اخبار » تحلیل اخبار
کد خبر : 1033
دوشنبه - ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵
به بهانه مجوز حضور زنان در استادیوم

بانوان قدرتمند، درب‌های سنگین استادیوم را باز می‌کنند ؟

دختر آبی …

هفته گذشته خبر دردناک خودسوزی یک دختر در مقابل دادسرا مطرح شد که با توجه به درگیری وی با ماموران نیروی انتظامی در هنگام ورود به استادیوم ورزشی و تشکیل پرونده برای وی، این موضوع در تمام رسانه های جهان به عنوان بحث ورود زنان به ورزشگاه بازتاب داشت، جدای از دلایل و صحت این اتفاق که بسیار زیاد در مورد آن بحث شده است باید ورود بانوان به استادیوم را یک حق طبیعی برای آنان دانست.

عدم حضور بانوان در استادیوم‌های ورزشی موافقین و مخالفین بسیاری دارد، برخی از موافقین این قانون، با استناد به فقهای دینی اعلام کردند حضور بانوان در مکانی که ورزشکاران البسه ورزشی و نیمه برهنه در تن دارند جایز نیست.

برخی دیگر از موافقین شرایط ورزشگاه‌ها را چندان مناسب حضور بانوان نمی‌دانند، دلیل آن هم توهین‌ها و استفاده کردن از کلمات رکیک توسط تماشگران فوتبال است، اما برخی از مردم اعتقاد دارند با حضور بانوان، آقایان نیز با رعایت حضور آنان ادب و شخصیت ورزشی را رعایت می‌کنند.

شباهت با استادیوم امام رضا(ع)

درست همان اتفاقی که در مورد ورزشگاه امام رضا (ع) مشهد افتاد، عده‌ای اعتقاد داشتند با توجه به موقعیت مکانی این استادیوم برگزاری مسابقات در آنجا مشکلات امنیتی را به وجود می‌آورد اما عده‌ای نیز بیان کردند تماشگران بیش از مسئولین نگران سلامت این ورزشگاه زیبا هستند.

فمینست های جهان نیز با درخواست رعایت حقوق برابر زنان و مردان خواستار حضور بانوان در استادیوم‌های ایران شدند، حتی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) نیز طی مکاتباتی با مسئولین ارشد ایران خواستار عدم تبعیض جنسیتی در فوتبال شد.

برخی نیز اعتقاد داشتند تاخیر شروع مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران به همان دلیل بوده و فدراسیون در حال کسب مجوز برای حضور بانوان بوده است، مجوزی که فعلا برای مسابقات ملی صادر شده است اما لیگ برتر ایران هم‌چنان از آن محروم است.

با توجه به فهم بانوان و درک صحیح آنان از شرایط استادیوم‌های کشور بعید است با وجود آزاد شدن حضورشان در استادیوم جمعیت قابل ملاحظه‌ای برای تماشای مسابقات لیگ برتر به ورزشگاه بروند، البته این احتمال نیز وجود دارد دختران #ایرانی برای تجربه هم که شده فقط یک الی دو بار جو استادیوم را تجربه کنند اما بعید است این حضور ادامه‌دار باشد.

حق بانوان …

حضور زنان در استادیوم فوتبال مشهد و کشور یک امر ضروری و یک حق طبیعی می‌باشد که با توجه به ملاحظات دینی در کشور ما از حضور آنان جلوگیری می‌شود، بدون شک دلیل مخالفین این موضوع حفظ جایگاه و شان زنان ایران بوده اما باید قبول کرد برخی از بانوان کشورمان تا سر حد مرگ عاشقانه فوتبال و تیم محبوبشان را دوست دارند و آن را بهانه‌ای برای فراموشی چند ساعته مشکلات فراوان خود می‌دانند.

ما نیز امید داریم مجوز حضور بانوان در اماکن ورزشی به شرط فراهم شدن شرایط لازم و زیر ساخت مناسب صادر شود البته فراهم نمودن این زیر ساخت‌ها قطعا بیش از ۴۰ سال به طول نمی‌انجامد پس باید به زودی شاهد حضور زنان ایران در استادیوم فوتبال سراسر #کشور باشیم اگر این بار بین شهر امام رضا (ع) و سایر شهرهای ایران اسلامی تبعیض و تفاوتی قائل نشوند.

سیدشایان حسینی راد- دبیر سرویس شهری پایگاه خبری تحیلی افق اندیشان مشهد