اجتماعی » شهری
کد خبر : 1440
شنبه - ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
جدی با چاشنی شوخی

بررسی عملکرد معاونین آقای شهردار-قسمت دوم

خلیل‌الله کاظمی-معاون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک

محمدرضا کلائی شهردار مشهد در اولین اقدامات خود پس از تصدی مهم‌ترین صندلی مدیریت شهری مشهد، اقدام به ترکیب دو معاونت عمران و حمل‌ونقل و ترافیک کرد، کلائی اعتقاد داشت موازی کاری این دو معاونت به حدی است که می‌توان با ترکیب این دو سرعت بیشتری به امور بخشید.
هر چند در ابتدا این تصمیم مخالفین جدی از جمله محمدهادی مهدی‌نیا رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر داشت، اما پروژه‌های عمرانی شهر آنقدر سرعت گرفت که می‌توان گفت اصرار کلائی کار درستی بوده است.

یکی از مهم‌ترین انتقادات در آن زمان بحث فشار کاری بالای دو معاونت بود، برخی منتقدین اعتقاد داشتند با این ادغام، حجم کار این معاونت‌‌ آن‌قدر بالا خواهد بود که شخص معاون از پس آن بر نمی‌آید، خصوصا آن‌‌که توجه شورای شهر در سال سوم کاری بر روی پروژه‌های عمرانی است.

آقای شهردار برای این معاونت شخصی را در نظر داشت که چند سال در معاونت خدمات شهری کارنامه قابل قبولی را به جای گذاشته بود، عملکرد کاظمی در خدمات شهری آن‌قدر خوب بود که شهردارانی چون پژمان، مرتضوی و خامسی ریسک تغییر وی را به جان نخریدند! خامسی حتی در آخرین روز حضورش در مشهد از کاظمی به‌عنوان موفق‌ترین معاون خود یاد کرد.
کلائی اما این ریسک را پذیرفت! این ریسک از آن جهت مهم بود که مشخص نبود کاظمی همان کارایی را در معاونت جدید خواهد داشت و یا جانشین کاظمی در خدمات شهری از پس مسئولیتش برخواهد آمد یا خیر!
پس از گذشت بیش از یک سال امروز می‌توان گفت کلائی با مطالعه و علم کافی تصمیمات گفته شده را گرفته و با تکیه بر گفته مجتبی بهاروند رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر مشهد، کاظمی عملکردی کاملا قابل قبول داشته است.

تغییرات در سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی همراه با رضایت کارکنان بود و پروژه‌های عمرانی یکی پس از دیگری طبق زمان‌بندی افتتاح شد، اصلاحات هندسی جهت حل معضل ترافیک نیز از جمله ابتکارات کاظمی بود که با هزینه‌‌ای کم فواید بسیاری داشت.
کاظمی آن‌قدر در سمت معاون بوده که می‌توان به وی لقب آقای همیشه معاون داد، معاونی که البته عملکرش تحسین منتقدین را نیز همراه داشته است، هرچند باید دید کاظمی با انبوه مشکلات می‌تواند این عملکرد را تا پایان دوره پنجم حفظ کند یا خیر!

مهدی یعقوبی-معاونت خدمات و محیط زیست شهری

انتخاب جانشین کاظمی کاری بسیار دشوار بود آن‌هم در معاونتی که کار روزانه‌اش سخت، سنگین و ارتباط مستقیم با رضایت شهروندان از شهرداری دارد، با همین استدلال‌ها آقای شهردار برای انتخاب معاون خدمات شهری جدید راهی نداشت جز انتخاب از بدنه معاونت، پس چه گزینه‌ای بهتر از مهدی یعقوبی که سابقه معاونت مدیریت نظارت بر امور پارک‌ها و فضای سبز، مدیریت فضای سبز شهری و مدیریت بهبود محیط زیست شهری را نیز بر عهده داشته است.

تجربه کم یعقوبی و سیاسی نبودنش مواردی بود که باعث شد شهردار در صدور حکم کمی تعلل کند اما تخصصی بودن کار معاونت راهی جز این انتخاب بر جای نگذاشت.

یعقوبی طی این مدت تلاش کرد بدون فراز و نشیب کارها را پیش ببرد، نظافت شهری ادامه داشت اما از سرعت ایجاد فضای سبز کاسته شد، یعقوبی و کلائی برای مطمئن بودن از فضای ایمنی شهر با انتصاب امیر عزیزی تا حدودی خیالشان را راحت کردند، اما به نظر می‌رسد سازمان آتشنشانی بر خلاف سالیان گذشته چندان زیر نظر مستقیم معاونت نباشد.

در ابتدای حضور یعقوبی برخی ادعا داشتند مدیریت معاونت هم‌چنان بر دوش معاون سابق است، اما هر چه بیشتر گذشت یعقوبی خود را در قامت معاونت خدمات شهری بیشتر اثبات کرد.
با توجه به شرایط فعلی و قرنطینه شهروندان نمی‌توان گل‌آرایی شهری را مورد قضاوت قرار داد، اما عملکرد یعقوبی و سازمان پارک‌ها مورد بحث است که باید بعد از اتمام دوران قرنطینه آن را مورد نقد قرار داد.

سیدشایان‌حسینی راد-دبیر سرویس شهری پایگاه خبری تحلیلی افق اندیشان مشهد