تحلیل اخبار » تیتر دوم » حوزه شهری
کد خبر : 1862
چهارشنبه - ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
آثار تاریخی و معاصر مشهد، خط قرمز شهرداری است

به عمل کار برآید به سخندانی نیست!

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: قطعا بافت های تاریخی ارزشمند و معاصر جز خط قرمزهای ما بوده و در شیوه نامه مرتبط با حفظ بناهای تاریخی نیز نکات مهمی را لحاظ کرده ایم و معاونت شهرسازی نیز به جد پیگیر موضوعات مرتبط خواهد بود. محمدرضا حسین نژاد در رابطه با ضرورت حفظ بافت های تاریخی در شهر مشهد، اظهار کرد: یکی از وظایف سازمان بازآفرینی در شهرها، بازآفرینی فضاها و بافت‌های تاریخی شهرهاست و این موضوع در شهر مشهد نیز جز اولویت ‌های سازمان قرار گرفته و به آن ماموریت داده شده که بهسازی و بازآفرینی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و هسته مرکزی شهر را در دستورکار خود قرار دهد.

اصولا بیشترین حجم قرارگیری بناها و آثار با ارزش تاریخی به دلیل عمر بالای بنا در هسته مرکزی و اولیه شهر که اولین نقطه شروع حیات شهری است، قرار می گیرد. بافت پیرامونی حرم مطهر یکی از این نقاط در شهر است که تعداد زیادی از مساجد و خانه های باارزش تاریخی در این محدوده جای گرفته است.
اما متأسفانه با توجه به حجم عظیم تخریب در این محدوده در راستای اجرای طرح بهسازی و بازسازی حریم حرم مطهر، تعداد زیادی از این آثار تاریخی تخریب یا خالی از حیات زندگی شده اند. در همین روزهای اخیر خبر تخریب مسجد هفت در با سابقه ثبت در آثار ملی در سکوت انجام گرفته بود منتشر شد. اما پس از نمایش سیاسی برخی مسئولین هیچ مرجع قانونی و حقوقی مسئولیت موضوع را برعهده نگرفت. بنابراین به نظر می رسد تنها تصویب ضوابط و یا قانون گذاری صرفا نمی تواند راه حل مناسبی برای این موضوعات شهری باشد. بناهای باارزشی که در شهرهای توسعه یافته لای پر قو نگهداری می شوند و در شهر ما تنها بولدوزرها جویای احوالشان هستند!

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

تحلیل:وجیهه هوشیارفر